Z wizytą na Litwie

W dniach 30 maja – 2 czerwca 2019r. delegacja Zespołu Szkół w Głuchołazach, w składzie mgr Marzena Grubiak, mgr Marta Śnieżek, mgr Piotr Gach uczestniczyła w wycieczce na Litwę. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był pan Zdzisław Baran, Sekretarz Powiatu Nyskiego, a głównym celem było nawiązanie współpracy ze szkołą w Butrymańcach. 
Dzięki uprzejmości pani dyrektor Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach, poznaliśmy funkcjonowanie polskiej szkoły na Litwie, problemy ale i sukcesy. Było to również wspaniała lekcja patriotyzmu, dzieci i młodzież ucząca się w szkole przygotowała piękną uroczystość, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Dzięki uprzejmości nauczyciela historii poznaliśmy wzruszającą historię patronki szkoły litewskiej malarki polskiego pochodzenia – pani Anny Krepsztul oraz wiele ciekawych miejsc w okolicznych miejscowościach. W kolejnym dniu zwiedziliśmy Wilno, Troki, Druskiewniki, wiele ciekawych zabytków było wspaniałą powtórką z polskiej historii i literatury.
Po kilku dniach spędzonych na Litwie słowa Adama Mickiewicza, nabierają zupełnie nowego znaczenia.
„Litwa, śliczna to kraina,
Piękne rzeki, bujne lasy,
Łąki kwieciem haftowane,
Łany, sioła dziwnej krasy.
Lud pobożny i poczciwy
Zamieszkuje ziemię ową,
Słynie męstwem i stałością
I dobrocią narodową.”
Dziękujemy za serdeczne przyjęcie którego doświadczyliśmy, myślę że nasze spotkanie zaowocuje współpracą. Zapraszamy do galerii zdjęć i filmik z pozdrowieniami od pani dyrektor szkoły na Litwie.
https://www.facebook.com/ZsGlucholazy/videos/589330698220735/