Noc Muzeów

14 maja 2016 roku po raz kolejny miłośnicy wydarzeń kulturalnych mogli uczestniczyć w Nocy Muzeów. Z tej okazji  Muzeum w Nysie zaproponowało sporo atrakcji. Jedną z nich były prezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego.

Inspiracją dla młodzieży stały się tradycje i kultura kresów wschodnich,  dlatego też można było usłyszeć kultowe piosenki takie jak: „Tylko we Lwowie”, „Hej Sokoły” oraz wysłuchać recytacji wiersza czy „przenieść” się oczami wyobraźni do kresowych miast, oglądając prezentacje  mówiące  o historii, kulturze a nawet kuchni kresowej.  Do kresowych przysmaków nawiązywał nakręcony przez uczniów filmik pt.  „Kulinarne podróże uczniów Zespołu Szkół w Głuchołazach”. Prezentował on przepis na gołąbki kresowe z kaszą gryczaną i ziemniakami. W tym przedsięwzięciu dziękujemy za pomoc pani Marii Roguckiej, która sprawowała pieczę nad głównym tematem filmu czyli kontrolowała przebieg wykonania naszego dania. Na sam koniec całość podkreślił występ chóru muzyki sakralnej „Psalterion” pod dyrekcją Ivana Andrunyka. W międzyczasie była możliwość podziwiania pięknych dzieł , które znajdują się w murach nyskiego muzeum.

 

                                                                  Sylwia Cięciel – uczennica klasy I Ti