• slajd1
  • slajd02
  • 04
  • slajd3
  • 06

IV głuchołaski Festiwal Teatrów Ulicznych - zza kulis

            „Teatr kocha Głuchołazy” pod takim hasłem od 14 do 16 czerwca 2018 r. odbywał się głuchołaski IV Festiwal Teatrów Ulicznych, zorganizowany przez Zespół Szkół w Głuchołazach wraz z Gminą Głuchołazy i Stowarzyszeniem na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach.
W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i nastroju, dlatego widzowie nie zawiedli. Emocji i różnych doznań nie zabrakło, co tylko może cieszyć. Festiwal jest ogromnym przedsięwzięciem, angażującym wielu ludzi, dlatego warto zajrzeć za kulisy i zobaczyć kto, co zrobił.


            Oficjalne Otwarcie IV Festiwalu stało się okazją do powitania gości oraz docenienia osób
i instytucji, bez których całe przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku. Dyrektor Zespołu Szkół Pani Marzena Grubiak wręczyła m. in. Podziękowania i Statuetki Teatralnej Kozy sponsorom: Gminie Głuchołazy, Firmie „Schattdecor”, Firmie „Krogal”, restauracjom „Krater”, „Miód Malina”, Piekarni „Rogal”, Firmie „Auto - Toma” oraz osobom współtworzącym po raz kolejny to wydarzenie, czyli Paniom Iwonie Jakóbczak, Małgorzacie Dobranowskiej – Kuchnie, Ewie Kazuli.

            „Celebrą Słowa” w Roku Zbigniewa Herberta licealiści Zespołu Szkół wraz z jej twórcami - Ewą Kazulą i Tomaszem Hencińskim zainaugurowali IV Festiwal, prezentując różne utwory artysty. Usłyszeliśmy „Testament” w wykonaniu Grzegorza Turnaua... za zgodą i z życzeniami powodzenia samego Kompozytora z Krakowa. Poetycki nastrój i aura tajemnicy wprowadziły widzów w świat tego, co najważniejsze: prawdy, miłości, odpowiedzialności i wrażliwości na urodę życia. Nie zabrakło chwil wzruszenia i melancholii. Wystąpili: Szymon Biliński, Tomasz Henciński, Ewa Kazula, Rafał Kubowicz, Justyna Semkowicz.

            W czwartkowy wieczór w Małej Galerii Centrum Kultury można było zobaczyć wystawę
59 prac konkursowych, czyli bajkowe buty i poznać zwycięzców Konkursu Plastycznego „Bajkowy but”. Prace oceniało Jury w składzie: Pan Edmund Szłapka, Panie Joanna Barczewska i Małgorzata Dobranowska – Kuchna.

             Ten wieczór uświetniła również lokalna Grupa Teatralna „Wichrowe Wzgórze”, sztuką „Pożądanie w cieniu pokrywki” J. Getnera, w reżyserii Pani Elżbiety Marii Zborowskiej. Na scenie zobaczyliśmy Panie Krystynę Iwańską, Halinę Lubańską, Elżbietę Zborowską. Widzowie otrzymali wielką dawkę dobrego humoru i opuszczali salę w świetnym nastroju.

            W piątkowy poranek salę widowiskową wypełniały radość, śmiech i śpiew głuchołaskich dzieci. Najpierw mogły zobaczyć „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, a później w „Muzycznym zwierzyńcu” wspólnie śpiewać piosenki, przygotowane przez Pana Janusza Gąsiora.

            Młodzież głuchołaską zaproszono do udziału w „Warsztatach teatralnych”. W trakcie dwudniowych przygotowań i ćwiczeń z Panem Piotrem Stefańskim oraz artystami Teatru ECCE  HOMO powstał spektakl plenerowy „Performance z ulicą w tle”, który pokazano w sobotę. Grupą
i artystami opiekowali się Pani Beata Dorosz i Pan Damian Jaworski.

            Wieczór piątkowy uświetniły przedstawienia „Kim Jesteś” w wykonaniu Pani Agaty Chrobak, w reżyserii Pani Beaty Puzi z muzyką Pana Mariusza Lewicza oraz „Moralność Pani Dulskiej” w wykonaniu klasy innowacyjnej Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, pod opieką Pani Patrycji Prochot – Sojki. Atmosfera była niezwykła, publiczność dopisała i może żałować ten, kto nie był.

            Dwa festiwalowe dni upłynęły szybko w murach Centrum Kultury. Dzięki życzliwości Pana Dyrektora Jana Ćwieka oraz pomocy organizacyjnej Panów Mariusza Lewicza i Tomasza Rakoczego, a także pozostałych pracowników, można było pokazać i usłyszeć przygotowane widowiska w pełnej okazałości.

            W sobotnie przedpołudnie na Rynku mogliśmy podziwiać występ Bialskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pana Andrzeja Weinkopfa. Widowisko muzyczne zostało zrealizowane w ramach projektu „Pojedziemy, zobaczymy, usłyszymy”.

            Na zakończenie festiwalowej przygody wystąpił utytułowany kielecki Teatr ECCE HOMO
ze spektaklem „Kruchość”. Młodzi artyści pokazali ciekawe spojrzenie na współczesny świat,
w którym, niestety, jest coraz mniej miejsca na radość, zrozumienie, akceptację. Więcej zaś smutku, niezrozumienia, samotności.          
            W trakcie festiwalu w każdym miejscu zdarzeń towarzyszyli widzom Konferansjerzy, będąc swego rodzaju przewodnikami. W tej roli wystąpiły uczennice liceum i technikum Zespołu Szkół: Nikola Francuz, Kamila Frankiewicz, Gabriela Kurowska, Angelika Jurczyk, Agnieszka Menducka, Sylwia Cięciel. Zdarzało się, że to wyzwanie podejmowali również nauczyciele.

Grafikę festiwalu, materiały reklamowe opracowała i przygotowała Pani Iwona Jakóbczak,
a wykonała Drukarnia w Pokrzywnej.         
            Nad sprawami administracyjnymi i księgowością czuwali Pani Iwona Jakóbczak oraz Pan Jerzy Dziurowski Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach.

            Wszystkie festiwalowe wydarzenia były uwieczniane okiem fotoreporterów. Pracowali nad tym Pani Agnieszka Sadlej wraz z uczniami oraz tegoroczna absolwentka Alicja Szewczyk. Festiwal w obiektywie można zobaczyć w Galerii na www.zsglucholazy.pl/

            Czas płynie szybko. IV głuchołaski  Festiwal Teatrów Ulicznych już za nami. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim (osobom wymienionym i niewymienionym), którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tegorocznej edycji festiwalu.

          Koordynator IV  FTU
Małgorzata Dobranowska-Kuchna

  • Powered by Joomla!速
    Joomla template by ByJoomla.com.