• slajd1
  • slajd02
  • 04
  • slajd3
  • 06

Warsztaty dziennikarskie po raz piąty

          W Zespole Szkół w Głuchołazach 8 grudnia 2017 r. zespół redakcyjny  Gazetki  Szkolnej „Chrobry News”,  prowadzony przez Małgorzatę Dobranowską – Kuchnę,  zorganizował  V Edycję Warsztatów Dziennikarskich pt. „Krytycznym okiem, czyli o kulisach recenzowania” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczestnicy nie zawiedli. Gościliśmy  uczniów PSP nr 1 w Głuchołazach,  PSP nr 2 w Głuchołazach,  PSP w Bodzanowie, PSP w Nowym Świętowie, PSP w Jarnołtówku, PG nr 1 w Głuchołazach,  PG nr 2 w Głuchołazach oraz NPG w Jarnołtówku  wraz z opiekunami (ponad sto osób ).   
          Obie tury warsztatów poprzedzone zostały słowem wstępnym konferansjera Patryka Drulika, powitaniem gości przez Dyrektora Zespołu Szkół Panią Marzenę Grubiak , występem recytatorskim Konrada Korytkowskiego licealisty z kl. II a oraz prezentacją multimedialną (obsługiwaną technicznie przez Wojciecha Diakowskiego).  W trakcie zajęć, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Dobranowską – Kuchnę, uczestnicy  zespołowo rywalizowali w pisaniu tradycyjnego dyktanda oraz
w wykonywaniu ćwiczeń w językach obcych. Grupy dobrze poradziły sobie zarówno z dyktandami, jak i zadaniami z j. angielskiego  oraz niemieckiego .  Zadania dla nich przygotowali nauczyciele języków obcych Pani Monika Kubowicz i Pan Jarosław Worek, a oceniało jury w składzie: Dawid Mosakowski, Diana Czieczierow, Dominika Grabowska - licealiści z kl. III b.   
          Po tej rywalizacji przewidziano słodki poczęstunek, który był możliwy dzięki życzliwości Firmy „Cztery Pory Roku” z Głuchołaz, Piekarni S.C. Kulpa w Głuchołazach, Firmy Intermarche w Głuchołazach i Pani Katarzyny Czieczierow .
O młodszych kolegów zatroszczyły się licealistki z III b Paulina Kręcichwost, Agnieszka Serwecińska, Nikola Hulboj, Patrycja Ząbczyk. Przygotowany poczęstunek zasmakował gościom, o czym świadczyło jego znikanie z talerzy w błyskawicznym tempie.
          W drugiej części warsztatów, już  po wysłuchaniu wcześniej prezentacji, wprowadzającej ich w zagadnienia związane z recenzją, zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć filmy, których miały dotyczyć ich własne wypowiedzi - recenzje. W przypadku grupy młodszej był to fragment filmu animowanego „Odlot”, skupiający się na życiu Carla i Eli, zaś na gości trochę starszych czekał materiał dojrzalszy w postaci filmu „Cyrk Motyli”. Tak przygotowani uczniowie przystąpili do owocnej pracy, wcielając się w prawdziwych recenzentów.  Nie wszystkie zespoły były równie liczne, ale każdy z nich potrafił skutecznie rozwiązywać postawione przed nim zadania. Dodatkowo byli wspierani przez opiekunów zespołów, czyli licealistów z klas II a i III b Dominikę Semeniuk, Martynę Szczepańską, Katarzynę Zielińską, Konrada Korytkowskiego,  Dawida Mosakowskiego, Dianę Czieczierow, Dominikę Grabowską.
          Z obiema grupami gości pożegnaliśmy się wspólnymi fotografiami,  które wraz z fotorelacją z przebiegu wydarzenia (obiektywem  próbowały uchwycić najciekawsze sytuacje  fotoreporterki Alicja Szewczyk i Gabriela Kurowska), oraz wynikami zadań i recenzjami uczniów trafią do specjalnego wydania gazetki szkolnej „Chrobry News” oraz będą dostępne na stronie internetowej zsglucholazy.pl;     loglucholazy.pl/gazetka/warsztaty-gazetka.     
          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za udział i zaangażowanie, Sponsorom, Dyrekcji  Szkoły, nauczycielom, licealistom, pracownikom administracji i obsługi za różne  formy wsparcia organizacji V edycji 
(i mamy nadzieję nie ostatniej) Warsztatów dziennikarskich.         
                                                                                         Dawid Mosakowski
  • Powered by Joomla!速
    Joomla template by ByJoomla.com.